Papoušci 1 - Rosely, Neofémy, papoušci rodu Psephotus

Všetko, čo sa týka chovu, rozmnožovania, pozorovania, skúseností s týmito novodobými dinosaurami....

Moderátor: štefan

Vlastníte túto publikáciu ?

Áno
1
33%
Nie
0
Nehlasovalo
Ani som nevedel/a/, že vyšla
2
67%
 
Celkom hlasov : 3

Papoušci 1 - Rosely, Neofémy, papoušci rodu Psephotus

Poslaťod štefan » Sob Mar 27, 2010 3:01 pm

Pred desiatimi rokmi vydalo Nakladatelství Madagaskar publikáciu pod názvom Papoušci 1 - Rosely, Neofémy, papoušci rodu Psephotus. Zjavne to bol prvý diel pôvodne rozsiahlej edície venovanej papagájom. Pokiaľ viem, ďalšie pokračovania však už nikdy neuzreli svetlo sveta. Netuším však príčinu. S majiteľom jihlavského nakladatelství p. Jandom som bol pred rokmi v kontakte, ale odvtedy sa mi už viac neozval.
Každopádne ani na webe som o tejto zaujímavej publikácii nenašiel takmer nič. Bola by preto veľká škoda, keby sme o nej, hoc takto s odstupom času, neinformovali aspoň na našich stránkach časopisu.

Ako samotný názov publikácie uvádza, na jej stránkach sa čitateľ dozvie obrovské množstvo informácií z chovu, biológie, etológie i medicíny práve roziel, neofém i ďalšej skupiny austrálskych papagájov rodu Psephotus (papagáj spevavý, p. mnohofarebný, p. prekrásny, p. žltoramenný, p. Colletov atď.).
Na 200 stranách sa môžeme dozvedieť o každom predstavenom druhu napríklad to, ako sa taxonomicky zaraďuje, kde sa vyskytuje, podrobný popis, biotop, o potrave v jeho domovine, hniezdiacej etológii, migralite, teda sezónnom sťahovaní, stave daného druhu v prírode a o jeho ochrane, chove v opatere človeka i prípadných mutáciách, ktoré sú chovateľsky veľmi atraktívne (individuálny pohľad).

Možno ste si všimli, že som akosi pozabudol napísať, kto je autorom tejto publikácie. Nezabudol. Ale zo samotných údajov v tejto knižke sa to snáď ani nedá zistiť. Každopádne, na webe je autorstvo pripisované Milanovi Šarounovi, no s ním sa akoby na okraj, uvádza aj pán Přemysl Novák.

Knižka, ktorá je výtvarne dotvorená veľkým množstvom krásnych fotografií daných druhov papagájov, ich domoviny, obsahuje aj niekoľko veľmi pekných ilustrácií od Vladimíra Zadražila.

Škoda, že túto publikáciu prípadný záujemca len veľmi ťažko nájde v súčasnej ponuke. Kto si ju však kúpil ešte za horúca, keď opustila tlačiareň, určite neoľutoval.

A je len nesmiernou záhadou, prečo nakladateľstvo Madagaskar nepokračovalo vo vydávaní ďalších pokračovaní tejto edície.

Obrázok
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na Exotické vtáctvo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron