Stavba terária pre mravce

Pre chovateľov a záujemcov o chov tých najmenších tvorov planéty - mravcov, FOTOGALÉRIA, informácie....

Moderátor: štefan

Poslaťod tana » Sob Dec 29, 2007 9:22 pm

Co se týká toho potravinářského barviva tak to není docela vhodné řešení.Barvivo pouští a nejde dobře vyčistit a stejně nedocílíš supr barvy :wink: Jinak aspoň na tom kousku zjistíš jak se s tím pracuje a co si můžeš dovolit a čeho se vyvarovat.Jinak přejí hodně úspěchu při stavbě :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Filip » Ned Dec 30, 2007 10:38 am

Nj, najrpv to dakam napustim ze co a ako, pozrem pochopim a tak... Takze ten baqlakryl, ok :) . Pozeram ze sa daju kupit aj myrmekofilné rastliny do terárií, ako také druhy čo žijú v simbióze s mravcami, asi si 2 také druhy zaobstarám, môže to byť zaujímavé aj bez mravcov... :) http://www.blackjungle.com/ju03003.htm - napriklad tuto ich maju par, 3 druhy..... heh.... a na www.paludarium.wz.cz som tiez jeden z tych druhov videl v terarku. Inac Baqlakryl sa predava ako normalna farba? Kolko trva kym to potom cele vytriezvie z chemikalioveho zápachu? Dajme tomu ked to bude na balkóne...?
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod tana » Ned Dec 30, 2007 4:59 pm

Jasně je to mnohem lepší vyzkoušet na kousku nežli na celém-taky se to nemusí povést a pod.. Dívala jsem se na ty rostliny a je to supr.Takže to bude paráda když to doděláš-těším se až to budeš mít hotové a držíme Ti všichni palečky ať Ti to vyjde ke tvé spokojenosti :wink: Ano Balakryl je barva vodou ředitelná (hustotu si raději vyzkoušej na nějakém kousku) a pak řed.Ano kupuje se kde jsou barvy laky
,lazury a pod..Záleží na hustotě a teplotě schnutí,jinak zas tak moc nesmrdí (mi to smrdí jako podhoubí čí plíseň) ale to už za chvíli poznáš sám.Pokud Ti mohu poradit tak až Ti topořádně vyschne tak si dej teplou vodu + trošku octa a toto pak vymyj terárko.Ocet zpacifikuje ten zápach a nakonec už jen čistou vodu vymyj a je to.Akorát to pořádně nechat vyschnout a ještě vyvětrat,ale to už ucítíš sám když si čichneš.
PS:po natření balakrylem to nechej raději uschnou doma nikoliv na venku,barvy by se Ti mohla žmolkovat-mapovat-krabatit :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Filip » Ned Dec 30, 2007 6:36 pm

Dám sem fotky, ale až to bude hotové a popri výroby a tak, ale počítam že to začnem asi tak za dva týždne.. Dám sem asi ale nákres ešte pred tým, že ako si to asi predstavujem.... Dakujem vsetkym, a aj ja dúfam že mi to výde podľa predstáv :) Inac zaujimalo by ma ešte: Nasáva polyuretan vodu? Ak áno, tak mení to nejako jeho objem a tak? Mozem na ten Baqlakryl dať ešte nejaký silikón a na to ešte lignocel, lebo ako vidím tak sa mi to bude v niektorých miestach prekrývať....
Spravím si taký rebríček postupov ako to vyrobím a zverejním ho sem, ok? :D
Este jedna otazka ma napadla, síce odpoveď poznám skoro sám- Akými lepidlami mám zlepovať polystyrén? Viem že nesmú obsahovať acetón a alkohol, lebo ten ho rozleptáva....
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod tana » Pon Dec 31, 2007 7:50 pm

Polyuretan nasává minimálně vodu,takže se bát nemusíš :wink:
Ano můžeš na to dát :balakral+silikon,ale nemusí to dobře držet,raději si to vyzkoušej na nějaký kousek.Může se klidně stát,že tem balakryl se Ti bude loupat,chce to kvalitně udělat,ale klidně to můžeš udělat jak popisuješ,ale jak už jsem psala raději si to vyzkoušej na nějaký ten kousek.
Ptáš se jakým lepidlem máš lepit polystirén-disprésním lepidlem :wink:
Jinak Ti přeji ať se Ti daří a taky se těšíme na popis a fotky :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Filip » Str Mar 26, 2008 5:01 pm

Tááákže: Po 3 mesiacoch sa k tejto teme opäť vraciam. Nádrž si práve hovie za mnou, na 2 kusoch polystyrenu, a caka kedy dokoncim jej umyvanie.

V utorok 25.3 som si nádrž vyniesol z dočasného miesta v záhrade a umyl. V priebehu nasledujúcich 2 týždnov ju doumývam vnutri, stači mi už len parný čistič a octová voda na tú trochu vodného kameňa čo tam je. U stolara objednam stojan a kryt na terarium.... Terko má 90cm dåžku, 40cm šírku a 46 výšku. Keď som ho umýval, rozmýšľal som ako dám hniezdo a ako pozadie, a nádrž s vodou ktorá tam očividne dole. Plán hniezda- ,,krabica" z polystyenu pripevnena k polystyrenovemu pozadiu; nabuduce dam aj fotku
Keď som ale rozmýšľal ako nalepím polystyrén na stenu... či po celej ploche nalejem silikon a nacapim to nato alebo len spravim takeho ,,hada" z lepidla a tak to bude držať na stene, ma napadlo že dam len 5kuskov z polystyrenu, ktore pripevnim ku skle a k polystyrenu, a takto bude pozadie spojene so sklom na akýchsi piatich pilieroch... Potom ma debila napadlo že už od začiatku som mohol hniezdo naplánovať tak, že bude v takomto priestore zadnej steny, pričom vpredu bude výsek"pralesa a vzadu bude zaujímave hniezdo z vlakien.... Takze sa rapidne zmenil môj plan a momentalne uz rezem zaklad steny polystyrenu a rozmyslam nad alternativami..... Skoda ze myslienka prisla ale tak neskoro, lebo je to vyborny napad! V terariu budú:
-zvlastna myrmekofílna rastlina Hydnophytum fomicarium
-masozravka, kalyšník z rodu Nepenthes
-ostatne rastlinky, zväčša nič špecial
-mlhovač
-môžno vodopád
-kolónia mravcov samozrejme

Takže ale mam ešte otázky, hoci teraz vidim že tie pred tym niektore boli trosku hlupe...:
1. Po koľkatych dnoch od nanesenia polyuretanu sa s ním bude dať pracovať- orezávať, odstranovať, apodobne..... Po kolkatych dnoch stuhne uplne?
2. Toto všetko si este vyskusam, ale mozno nemusim pokial viete ci- sa udrzi silikon na baqlakryle, a na to este drteny lignocel...? Udrzi sa silikon na polystyrene, alebo nie? Rovnaka otazka s polystyrenom a polyuretanom...?
3. Daju sa priliepat na silikon aj mach, nie? Rozmyslam ze ho tam nalepim, ale uz mrtvy, nie zivy, a nie cele trsy a chumace, ale len kusky...
4. Ako riestie to, aby sa rastlinky nezavrtavali korenmi do polyuretanu? Kvetinac samozrejme bude vsade kde sa budu sadit rastlinky, a zospodu dam tiez nieco proti korienkom, ale nepochybujem ze budu rast aj zhora....
5. Ake druhy machov mate v tropickych terariach vy? Pocul som o druhu ktory prezije dlhsi cas vo vyssej teplote- Spagnum, a urcite si ho ako aj ine druhy zaobstaram. Okolo domu mame vela druhov machov....

Takze zatial asi takto... :D tesim sa na Vase pripomienky a rady
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod tana » Pia Mar 28, 2008 7:00 pm

Filipe i toto je možnost,ale já ze zkušeností vím jaký pak je problém s tímto barvivem a věř,že je to pak k zlosti jak Ti pořád barví.Taky záleží jaké je jeho složení.Nekvalitní barvivo se pak krystalizuje a barva je vyblitá-vybledlá a věř,že to je potom na :evil:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Filip » Pia Mar 28, 2008 7:49 pm

Aha aha, no myslel som tou farbou Baklakryl, alebo Baqlakryl, prosim ta napis ako sa to hovori spravne ten nazov :)
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod tana » Pia Mar 28, 2008 8:30 pm

BALAKRYL :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Filip » Sob Apr 12, 2008 7:53 am

1. Po koľkatych dnoch od nanesenia polyuretanu sa s ním bude dať pracovať- orezávať, odstranovať, apodobne..... Po kolkatych dnoch stuhne uplne?
2. Toto všetko si este vyskusam, ale mozno nemusim pokial viete ci- sa udrzi silikon na baqlakryle, a na to este drteny lignocel...? Udrzi sa silikon na polystyrene, alebo nie? Rovnaka otazka s polystyrenom a polyuretanom...?
3. Daju sa priliepat na silikon aj mach, nie? Rozmyslam ze ho tam nalepim, ale uz mrtvy, nie zivy, a nie cele trsy a chumace, ale len kusky...
4. Ako riestie to, aby sa rastlinky nezavrtavali korenmi do polyuretanu? Kvetinac samozrejme bude vsade kde sa budu sadit rastlinky, a zospodu dam tiez nieco proti korienkom, ale nepochybujem ze budu rast aj zhora....
5. Ake druhy machov mate v tropickych terariach vy? Pocul som o druhu ktory prezije dlhsi cas vo vyssej teplote- Spagnum, a urcite si ho ako aj ine druhy zaobstaram. Okolo domu mame vela druhov machov....

- moze mi dakto s tymto helpnut?
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod Skippy » Ned Máj 25, 2008 2:16 pm

mojej thajskej kolonii Camponotus sp. sa dari , som tam zahliadol nejake vacsie larvy , mozno prve pohlavne vyvinute jedince :) ... to bude mat maminka radost ked sa to doma rozlieta :D

Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Skippy
 
Príspevky: 46
Registrovaný: Ned Okt 21, 2007 7:52 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod tana » Ned Máj 25, 2008 4:28 pm

:lol: maminka a pak soudedi :wink:
Máš to dobře vymyšlené a provedené,tak hodně úspěchu.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Filip » Pon Máj 26, 2008 1:21 pm

Jeho Skippy, a to si mi hovoril ze nie su ziadne fotky :P
Pekne terarium :wink:
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Predchádzajúci

Späť na Myrmekológia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron