Mám koloniu

Pre chovateľov a záujemcov o chov tých najmenších tvorov planéty - mravcov, FOTOGALÉRIA, informácie....

Moderátor: štefan

Mám koloniu

Poslaťod MAJLO226 » Štv Jan 03, 2008 10:50 pm

takže mam koloniu asi faraonov a mam ich v malej nadobke kedže tam maju hniezdo--su tam ted zavrety---nadobka je malinka fakt---napiste mi nejaky postup ako dalej a co s tym--chcem ich chovat ked uz mam celu koloniu pokope..je tam asi 15 az 20robotnic--nieco cez desat lariev
prosim o radu
Obrázok užívateľa
MAJLO226
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pia Dec 08, 2006 9:36 pm
Bydlisko: kosice

Re: Mám koloniu

Poslaťod tarzanm » Pia Jan 04, 2008 5:50 am

Máš aj královnu?
Obrázok užívateľa
tarzanm
Moderátor
 
Príspevky: 538
Registrovaný: Ned Jan 21, 2007 5:00 pm
Bydlisko: Poprad

Poslaťod Filip » Pia Jan 04, 2008 11:45 am

Takze Majlo226. Ak ich chces chovat, a mas ich uz v byte, nemusis ich zabezpecovat proti uniku. To ale zalezi ci tam mas nejake samicky, zvycajne ich tam byva viacero.... Ak hej, mozes ich chovat, ak nie, do mesiaca ti skapu. Bez feromonov kolonie a matky nemozu zit robotnice sami dlho, ale neiekey ziju aj roky, ale to ked je ich viacej a zalezi podla druhu, u Monomorium pharaonis tomu nepredpokladam ale. Tento druh ma vynikajucu strategiu prezitia. V dospelej kolonii, v hniezde je asi 200 mravcov, circa. Z toho tam máme 50 kralovien, aj tolko moze byt, dajme tomu... Dalej tam je 150 robotnic, a 100 lariev, kukiel a vajicok. Teraz z toho sa vyliahne 70 robotnic a 30 kralovien. Tych 30 kralovien aj s neplodimi sestrami, robotnicami, opustí hniezdo a zalozi dakde novu koloniu. Nakladú 50 vajícok z toho 10 kralovien sa vyliahne, ostatne budu workers... Kolonia dorastá a opustaju ju kralovne.. Tak rastie pocet kolonii v tvojom dome a aj ich obyvatelstvo, a mas mensie sance sa ich zbavit, a pametaj, ako raz zdrhnu a byvas v panelaku, uz sa ich nezbavis!
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod Skippy » Pia Jan 04, 2008 8:24 pm

No ... idem vstupit do situacie ja :) hehe

takto...
ako uz tarzanm napisal , potrebujes kralovnu ... ;) to je prvorade.
ak si teraz tuto spravu citas tak ti doporucujem zobrat zopar vlhkych vreckoviek (klasicke navlhcene vodou , nie mokre) a dat to do tej nadoby , lebo mravec je velice citlivy na vlhkost a dokaze skapat velmi rychlo :) . Naskladaj tam jemne 2-3 tak aby ked sa pokrcia vznikli komorky akokeby , jednoducho to tam narvi tak aby si to netlacil silou a nezabil mravce :lol: ... no

zaujimava schopnost slovakov nazivat vsetky mravce faraonmi ;) , takze mozno ani nemas to co pisal messorus (tie udaje a pocty niesu moc spravne , prepac) . Je to sice pravdepodobne ale i tak.

Dolezite je ci tam je kralovna , zvycajne je o dost vacsia a odlisitelna od ostatnych ;)

Skippy
Obrázok užívateľa
Skippy
 
Príspevky: 46
Registrovaný: Ned Okt 21, 2007 7:52 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Filip » Pia Jan 04, 2008 8:31 pm

Uvedomujem si ze som to opisal zle, ale nejako takto to je co viem.....
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod MAJLO226 » Pia Jan 04, 2008 8:49 pm

Skippy píše:No ... idem vstupit do situacie ja :) hehe

takto...
ako uz tarzanm napisal , potrebujes kralovnu ... ;) to je prvorade.
ak si teraz tuto spravu citas tak ti doporucujem zobrat zopar vlhkych vreckoviek (klasicke navlhcene vodou , nie mokre) a dat to do tej nadoby , lebo mravec je velice citlivy na vlhkost a dokaze skapat velmi rychlo :) . Naskladaj tam jemne 2-3 tak aby ked sa pokrcia vznikli komorky akokeby , jednoducho to tam narvi tak aby si to netlacil silou a nezabil mravce :lol: ... no

zaujimava schopnost slovakov nazivat vsetky mravce faraonmi ;) , takze mozno ani nemas to co pisal messorus (tie udaje a pocty niesu moc spravne , prepac) . Je to sice pravdepodobne ale i tak.

Dolezite je ci tam je kralovna , zvycajne je o dost vacsia a odlisitelna od ostatnych ;)

Skippy

mno skippy ja uz o hmyze viem dost a myslim si ze viem ako to chodi v mravenisku a ze je to zavisle od kralovny--
viem o živote mravcov vela len nepoznam ich tak dobre--myslim tym druhy a pod.
no uz mam take mensie formikarium a uvidim ako dalej---kralovna tam je videl som ju- :wink:
Obrázok užívateľa
MAJLO226
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pia Dec 08, 2006 9:36 pm
Bydlisko: kosice

Poslaťod Skippy » Sob Jan 05, 2008 9:16 am

ok viem viem ... ja som len poradil nic viac .... ;)
Obrázok užívateľa
Skippy
 
Príspevky: 46
Registrovaný: Ned Okt 21, 2007 7:52 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Filip » Ned Jan 06, 2008 7:32 pm

Takze teraz zasa dam daco ja, ako obhajobu Skippyho. To co napisal on, je samozrejmostou pre buduci chov a zvacvsenie kolonie, a verim v Tvoje vedomosti co sa hmyzu tíka, ale vacsina ludi hned povie ze ,,mam koloniu" pricom zobrali niekolko jedincov a vyvojove stadia, a nemaju kralovnu. Neviem ci ma chapes, ale jednoducho Skippy ako aj ja a Tarzanm sme to brali tak ako odpoveď začiatočníka, nechcem povedať laika, ale jednoducho ako neistú na 100%. Aj ja keď som začínal s mravcami, získal som kolóniu, ktorú som určil ako úplne iný druh než bola a inú triedu celkovo, a ani na 50% som nemohol povedať že je tam kráľovná (neskorej som zistil že bola), ale aj tak som to volal kolóniou, pričom nebola záruka že to kolónia je, a to som o mravcoch vedel tiež nie málo na to aby som len tak robil takéto chyby. No neviem ako Vám to vyznie toto, ale snaď pochopíte ako som to myslel, a Majlo nebolo to myslené ako odpoveď na nejakú nespokojnú odpoveď, ale len tak :)
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm


Späť na Myrmekológia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron