Kinosternon leucostomum

Korytnačky, jašteri, hady...

Moderátor: štefan

Kinosternon leucostomum

Poslaťod štefan » Pon Máj 06, 2013 6:51 pm

(Dumeril a Bibron, 1851)
Poddruhy: Kinosternon leucostomum leucostomum - Mexiko (Veracruz) až Nikaragua
Kinosternon leucostomum postinguinale - Nikaragua až Ekvádor
Čeľaď: Kinosternidae

Veľkosť karapaxu do 17,5 cm (samička), samček je zvyčajne menší (16 cm). Mnou chovaná skupinka 1,2 Kinosternon leucostomum leucostomum mala veľkosť karapaxu 13-14 cm, u poddruhu Kinosternon leucostomum postinguinale, ktoré som choval v skupinke 1,3 bola veľkosť karapaxu 10-11 cm.
Stručná charakteristika: Kinosternon leucostomum má svetlú spodnú čeľust bez kresby. Na podhrdlí sa nachádzajú štyri hmatové fúziky /niekedy je jeden z nich drobný a skoro až nezreteľný/. Pancier je oválny, niekedy v strede karapaxu je mierna preliačenina, alebo naopak mierne naznačený kýl typický skôr pre juvenilov. Zadná časť karapaxu je takisto občas zvýšená a zvonovito rozšírená do bokov. Inak si zachováva podhovastý tvar, hladký, hnedý alebo čiernohnedý. Citrónovo svetlý plastrón umožňuje týmto krásne sfarbeným korytnačkám dokonalé uzavretie.
Kinosternon leucostomum obýva bohato zarastené tienené tropické potoky a tône, kde vyhľadáva potravu v bahne dna.
Spôsob chovu: Vyžaduje relatívne väčšiu nádrž (menší poddruh postinguinale vystačí s malou nádržkou) s teplou vodou (25-30 st.C), filtrovanú vodu a primeranú súš na ktorej sa vyhrieva. Miluje ponorené korene či kamene. Neustále aktívne hľadá potravu a je pri chuti.
Svoje dve skupinky som choval oddelene. Poddruh leucostomum som mal v jednej veľkej nádrži v spoločnosti iných klopaviek o rozmeroch 78x50x30 cm. Poddruh postinguinale som choval ale oddelene podľa pohlavia. Pri spoločnom chove došlo k utopeniu jednej zo samíc samcom, ktorý sa snažil o permanentnú kopuláciu. Nádrž je vhodné vybaviť rôznymi úkrytmi a dostatkom umelých rastlín a samorastov.
Potrava: hmyz, ryby, zdá sa, že milujú ulitníky, ktoré im pred podaním miernym tlakom rozdrvím, červy...
Obrana: Kinosternon leucostomum používa hneď niekoľko druhov obrany pred vyrušením. Od bezhlavého úteku do vody, alebo vo vode snaha zahrabat sa do dna či rastlinstva, som zaznamenal aj pasívnu obranu pozostávajúcu z mohutnej a nečakanej defekácii predovšetkým pri dlhšej manipulácii s jedincom. Hryzenie - náznakové no i dokonalé som zaznamenal predovšetkým u poddruhu postinguinale.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na PLAZY

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron