Saturnia pavonia

Od pavúkov až po motýle...

Moderátor: štefan

Saturnia pavonia

Poslaťod tarzanm » Ned Feb 03, 2008 9:52 pm

Saturnia pavonia pavonia(Linnaeus,1758)
Pôvod: Európa, Ázia , až do 2000 m nadmorskej výšky.
Veľkosť: od 40 do 90mm
Rozdiel pohlavia: samec je viac sfarbený kde prevláda ružova a oranžová farba
Vajíčko: oválne šedivej farby okolo 2 mm.
Húsenica: veľkosť 7,5 cm, mení farbu každým zvliekaním
Kokon:20-25 mm, tmavohnedý, hruškovitý zámotok
Živná rastlina :listy ovocného stromu(jabloň) , černicové a malinové lístie.
Chov: vajíčka som umiestnil do Petrino misky na navlhčený obrúsok 25.4.2007. Každý deň som trocha porosil, do dvoch týždňoch sa vyliahli malé húseničky čiernej farby. Hneď som im predložil listy jablone do ktorých sa ochotne pustili. Po par dňoch sa zvliekli a tak som ich preložil do terária o rozmeroch 50x40x50 z vetrateľným vrchnákom. Potrebujú stále čerstvú potravu a hlavne čistý spodok terária. Postupne sa zvliekajú a menia pri každom zvleku farbu a to v prvom a druhom štádiu sú čierne zo žltooranžovými bočnými pruhmi. V tretom sú zelené s čiernymi škvrnami a v poslednom zelené z výraznými priečnymi prstencami čiernej farby v ktorých sú žltooranžové bradavky. No už 28.5.2007 boli 7 cm veľké a 1.6.2007 sa začali kukliť na dne terária do hnedých kokonou hruškovitého tvaru .Keď sa postupne všetky zakuklili tak som ich dal do menšej nádobky na obrúsok a tu nádobku som umiestnil do veľkého vedra plného suchého lístia smiešneho s lignocelom a celu ju asi do stredu zahrabal. Vedro som umiestnil na balkón na zimovanie kokónov. Takto mali prečkať zimu a vybrať som ich mal až na jar kým nebude dostupná kŕmna rastlina. No ale manželka dala 30.12.2007 vedro do pivnice a nakoľko tam bolo dosť teplo musel som zimovanie ukončiť. Kokóny som znova umiestnil do terária na obrúsok a porosil som. Za občasného rosenia sa 8.1.2008 začali liahnuť prvé motýle.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
tarzanm
Moderátor
 
Príspevky: 538
Registrovaný: Ned Jan 21, 2007 5:00 pm
Bydlisko: Poprad

Späť na BEZSTAVOVCE

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron