To vsetko sa udialo v roku, kedy vysiel 4. rocnik ZIVY....
153 rokov uplynulo od okamihu, kedy uzrel svetlo sveta v poradi 4 rocnik tohto vynikajuceho casopisu. Nie, nie je to jeho prvy rocnik, ten vysiel v roku 1853 pod vedenim Prof. Dr. Jana Purkyne a Jana Krejciho. Nesnazme sa ani porovnavat Zivu sucasnu (vychadza totiz stale) a tu, ktoru mame pred sebou - staru uz spomenutych 153 rokov. Za ludsky zivot by sa toho zmenilo vela - minimalne 2 generacie. Za zivot tohto casopisu sa toho zmenilo tiez viac nez dost.
Konkretne tento rocnik isty cas lezal v Husovej knihovne v Slatinan nad Zdobnici o com svedci dobovy udaj na titulnom liste Zivy. Kym sa dostal do mojej sukromnej zbierky si toho isto "uzil" viac nez dost. Ale vratme sa k tomuto unikatnemu rocniku, ktory vychadzal za financnej pomoci Matice ceskej. V poradi 4 rocnik vytlacila tlaciaren Bedricha Rohlicka v arcibiskupskem Seminari v Prahe. Zaujimavy je udaj o predplatiteloch Zivy. V roku 1853 (kedy vysiel prvy rocnik) ich bolo 1580, celkovy naklad vsak bol 2000 ks. Kam sa vsetky podeli, je nejasne, kedze prvy rocnik je aj medzi zberatelmi velmi vysoko ceneny a je len par celkov na svete.
Druhy rocnik (1854) mal 911 predplatitelov a celkovy naklad predstavoval 1500 vytlackov/rocnik. Pocet predplatitelov i vytlackov vsak klesal. V roku 1855 to bolo uz len 655 predplatitelov a 800 vytlackov. Rocnik 1856 nebol uzavrety, ale na svojich strankach (9) prinasa menny zoznam svojich predplatitelov. Pozrime sa teda detailnejsie na nich.
Prevazna vacsina ich je z Ciech a Moravy, par i zo Slovenska (Liptovsky Svaty Mikulas, Komjatice, Nove Zamky, Banskej Bystrici, Brezne, Nitre, Trnave, Skalici atd.). Zamestnanie ci postavenie mnohych P.T. predplatitelov je vskutku netradicne (Prazsky mestan, stavitel, rolnik, baron, bohoslovec, soudni adjunkt, kupec, fabrikant, pan na dvore, mestsky pokladnik, mistr pekarstvi, hrabe c.k. nadporucik, koncipista u c.k. ministerstva vyucovani ve Vidni, c.k. kancelista, radda u vrch. zem. soudu v Praze, bibliotekar, lucebnik, sladek...) ale aj prozaickejsie (farar, ucitel, lekar, student...).
Aj podla tohto zlozenia sa da oznacit ZIVA ako casopis, ktory zaujal siroke spektrum citatelov. Prave preto ma po obsahovej stranke vtedajcie cislo tak daleko od toho dnesneho.
Pozrime sa na obsah rocniku 1856:
O skrobu
O travach
O lilijich
O vyparu na povrchu rostlin
Skot domaci
Clovek v pomeru k zivocisstvu
Satnice zivocisstva
Sup bradaty
Pavouk
O pravekych pevninach a morich
Hloubka dolu v Kutne Hore
Popis geologicky Tater i pasem prilehlych
Sahara
O krvi
O dychani s ohledem na jeho lucebni povahu
Potrava lidska
Meteorologie a jeji pokroky
Karel z Linne
Mikulas Koprnik
Nove nerosty v Cechach
Vytezek zlata v Uralu
Les v zime
O bramborach a jejich nemocech
O babim lete...

