Pomôžte určit druh

Pre chovateľov a záujemcov o chov tých najmenších tvorov planéty - mravcov, FOTOGALÉRIA, informácie....

Moderátor: štefan

Pomôžte určit druh

Poslaťod dracula » Uto Jún 24, 2008 11:19 am

Túto tému som sa rozhodol založiť z dôvodu, že som ešte len uplny začiatočník a preto budem občas potrebovať pomôcť určit meno nejakého odchyteného druhu :P

na začiatok kráľovná ktorú som kúpil :) aby som bol na istom či to je ten druh ktorý myslím, že to je :)

Obrázok

viem že fotka nieje bohvie čo, ale hádam s toho volačo vyčítate :P

večer idem na "lov", tak budem určite zase potrebovať helfa :D
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Filip » Uto Jún 24, 2008 3:51 pm

Ahoj
Toto je, ako som Ti hovoril už na burze, Lasius niger. Ta pomýlilo to, že sme tam opletali furt ten Tetramorium
Máš tam už nejaké kokóny, nezaznamenal som kedy vznikli, ale odhadujem na niečo pred 21.6.
Túto matku som chytil 1.5 08 o circa 16.00 hod pod kusom machu, prvé vajička sa objavili 7.5. Dal som jej 15 kukiel druhu Lasius flavus(myslel som si že je to flavus lebo moja nigerka z inej kolonie je trochu väčšia), ktoré ale neotvorila a keď som ich jej spätne odobral, našiel som v nich mŕtve jedince druhu L. niger, čo svedčí že tie dve kolónie Lasius niger a Lasius flavus, čo tam blízko miesta nálezu tejto samičky, majú spoločné hniezdo)....
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod Skippy » Uto Jún 24, 2008 4:06 pm

Je to rozhodne Lasius , ja som si tiez myslel ze si bral to Tetramorium ...
a aky Lasius? hmm tazko povedat takto , ja vsetky taketo nazyvam niger :D ako Filip , ale teoreticky to moze byt aj grandis alebo nieco ine velmi , velmi podobne

ale myslim si ze nazov Lasius niger je k tomu vhodny ,nikdy nikdo nebude pozerat miniaturne taxonomicke znacky ktore rozdeluju tieto na pohlad identicke druhy
Obrázok užívateľa
Skippy
 
Príspevky: 46
Registrovaný: Ned Okt 21, 2007 7:52 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod dracula » Uto Jún 24, 2008 8:54 pm

no tak dneska som chytil jednu kraľovnu...ostava mi dufať že už je oplodnená, bo má krídla :) dúfam že ju budete vedieť definovať :P

Obrázok
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Filip » Uto Jún 24, 2008 8:58 pm

No skoda ze ma kridla, ale toto je nejaka Formica species... Ak ju nechas na pokoji, mozno ich ale zhodi. Chod sa kuknut este par krat na dane miesto, ja som takto nasiel 3 po sebe
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod ripo » Pia Apr 10, 2009 4:51 pm

Prechádzkou v lese som natrafil na (pre mna) zaujímavo, do kovovomodra, sfarbeného mravca. Porodí mi niekto ?
Obrázok

PS : som absolútny laik ..
ripo
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pia Apr 10, 2009 4:48 pm

Poslaťod Skippy » Uto Apr 28, 2009 5:26 pm

no , neporodi asi nik :D ... ale bude to zapricinene pravdepodobne tou chybou v optike , malo by sa jednat o (dendro)Lasius fuliginosus

Obrázok

Skippy
Obrázok užívateľa
Skippy
 
Príspevky: 46
Registrovaný: Ned Okt 21, 2007 7:52 pm
Bydlisko: Bratislava


Späť na Myrmekológia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron